KÜLTÜR Haber Girişi: 29.12.2021 - 19:24, Güncelleme: 30.03.2022 - 17:14

NKÜ Tıp Lisans Diplomaları Yurt Dışında Tanınacak

 

NKÜ Tıp Lisans Diplomaları Yurt Dışında Tanınacak

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Lisans Programı Diplomasına Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) veri tabanına eklenerek uluslararası kabul gören üniversitelrden oldu
Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Kurulu tarafından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin de aralarında bulunduğu 39 üniversitedeki 129 lisans programının yeterlilikleri Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) veri tabanına eklendi. Bu kapsamda TYÇ veri tabanına eklenen programlar arasında yer alan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi lisans programı, mezuniyet diplomasında Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) ile Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) logolarına yer vermeye hak kazandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi web sitesinde konuyla ilgili yayınlanan haberde şu ifadelere yer verildi: “TYÇ'ye yerleştirilen 129 yükseköğretim programının öğrenme kazanımlarının kalite güvencesini sağladıkları YÖKAK tarafından onaylandı ve Yükseköğretim Kuruluna sunuldu. YÖK kararıyla TYÇ Kuruluna gönderilen 129 diploma programının TYÇ kurulunun uygun görüşü ile TYÇ veri tabanına işlenmesi neticesinde bu programlar diplomalarında TYÇ ve AYÇ logosunu kullanmaya hak kazandı.” TYÇ ve AYÇ Logolu Diplomaların Sunduğu Olanaklar TYÇ ile AYÇ logolu diplomaların sahip olacağı ayrıcalıklara da yer verilen haberde, Türkiye’deki TYÇ veri tabanına eklenen bu 129 lisans program mezunlarının yükseköğretim ve üst ortaöğretim ile staj yeterlilikleri ile yurt dışında geçirdikleri öğrenim dönemlerinin kazanımlarının karşılıklı ve otomatik olarak tanınmasının sağlanacağı belirtildi. Bununla beraber TYÇ ve AYÇ logolu diplomayla Avrupa’da mesleki yeterliliklerin tanınmasına ilişkin direktif gereği, bu programlardan mezun olanların sınır ötesi hareketinin mümkün olacağı, yurt dışında mesleklerini icra etmelerinin ya da istihdam olmalarının önünün açılacağı ifade edildi. Lizbon antlaşması gereği akademik yeterliliklerinin Avrupa’da ve Avrupa dışında tanınacağı da haberde mezunların sahip olacağı bir diğer ayrıcalık olarak yer aldı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Lisans Programı Diploması Yurt Dışı Kabulü Hızlandı Türkiye’de sadece 39 üniversitedeki 129 programa Avrupa vizesi çıkarken, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de bu 39 üniversite arasında yer aldı. Böylelikle TYÇ veri tabanına eklenen Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Lisans Programından mezun olan öğrencilerin yurt dışında diplomaları daha hızlı tanınarak istihdam edilme olanakları artacak ve yatay ve dikey öğrenci hareketliliği süreçleri kolaylaşacaktır.
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Lisans Programı Diplomasına Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) veri tabanına eklenerek uluslararası kabul gören üniversitelrden oldu

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Kurulu tarafından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin de aralarında bulunduğu 39 üniversitedeki 129 lisans programının yeterlilikleri Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) veri tabanına eklendi. Bu kapsamda TYÇ veri tabanına eklenen programlar arasında yer alan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi lisans programı, mezuniyet diplomasında Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) ile Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) logolarına yer vermeye hak kazandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi web sitesinde konuyla ilgili yayınlanan haberde şu ifadelere yer verildi: “TYÇ'ye yerleştirilen 129 yükseköğretim programının öğrenme kazanımlarının kalite güvencesini sağladıkları YÖKAK tarafından onaylandı ve Yükseköğretim Kuruluna sunuldu. YÖK kararıyla TYÇ Kuruluna gönderilen 129 diploma programının TYÇ kurulunun uygun görüşü ile TYÇ veri tabanına işlenmesi neticesinde bu programlar diplomalarında TYÇ ve AYÇ logosunu kullanmaya hak kazandı.”

TYÇ ve AYÇ Logolu Diplomaların Sunduğu Olanaklar

TYÇ ile AYÇ logolu diplomaların sahip olacağı ayrıcalıklara da yer verilen haberde, Türkiye’deki TYÇ veri tabanına eklenen bu 129 lisans program mezunlarının yükseköğretim ve üst ortaöğretim ile staj yeterlilikleri ile yurt dışında geçirdikleri öğrenim dönemlerinin kazanımlarının karşılıklı ve otomatik olarak tanınmasının sağlanacağı belirtildi. Bununla beraber TYÇ ve AYÇ logolu diplomayla Avrupa’da mesleki yeterliliklerin tanınmasına ilişkin direktif gereği, bu programlardan mezun olanların sınır ötesi hareketinin mümkün olacağı, yurt dışında mesleklerini icra etmelerinin ya da istihdam olmalarının önünün açılacağı ifade edildi. Lizbon antlaşması gereği akademik yeterliliklerinin Avrupa’da ve Avrupa dışında tanınacağı da haberde mezunların sahip olacağı bir diğer ayrıcalık olarak yer aldı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Lisans Programı Diploması Yurt Dışı Kabulü Hızlandı

Türkiye’de sadece 39 üniversitedeki 129 programa Avrupa vizesi çıkarken, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de bu 39 üniversite arasında yer aldı. Böylelikle TYÇ veri tabanına eklenen Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Lisans Programından mezun olan öğrencilerin yurt dışında diplomaları daha hızlı tanınarak istihdam edilme olanakları artacak ve yatay ve dikey öğrenci hareketliliği süreçleri kolaylaşacaktır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve tekirdaginsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.