CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ NURTEN YONTAR’IN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI

SİYASET 13.03.2024 - 23:48, Güncelleme: 13.03.2024 - 23:48
 

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ NURTEN YONTAR’IN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI

14 Mart Tıp Bayramı
CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ NURTEN YONTAR’IN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI Sağlık hizmetinin, anayasamızda da yer alan sosyal devlet anlayışının en temel ilkelerinden biri olduğu düşüncesi ile her vatandaşımızın bu hizmeti ücretsiz, nitelikli ve kaliteli bir şekilde almaya hakkı vardır. Bunun gerçekleşmesi ise karar alma yetkisine sahip hükümetin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi ile olanaklıdır.  14 Mart Tıp Bayramı’nda, sağlık çalışanlarının tamamının sorunlarının çözüldüğü mutlu bir ülkede yaşamayı hepimiz arzu ederdik. Ancak bugün AKP iktidarı sağlık hizmetlerini paralı hale getirmiş, “Sağlıkta Dönüşüm Programı”, sağlık konusunu adeta bir metaya dönüştürmüştür. Vatandaşa ihtiyacı kadar sağlık hizmeti değil, parası kadar sağlık hizmeti sunulmaktadır. Sağlık hizmetleri bütçeden değil vatandaşın cebinden karşılanır hale gelmiştir. Sağlık Bakanlığı vatandaşları müşteri olarak görmeye başlamış ve vatandaşlarını sağlık hizmeti almaları için bakanlık olarak da desteklediği özel hastanelere yönlendirmiştir. Maalesef vatandaşın cebinden harcadığı para miktarı Sağlık Bakanlığı’nın bütçesine eşit hale gelmiştir.  Öte yandan doktorundan hemşiresine, sağlık memurundan ebesine kadar tüm sağlık personelimizin pek çok sorunu bulunmaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, aşırı ve düzensiz çalışma çok sayıda sağlık sorununa ve iş güvenliği problemine yol açmaktadır.  Özlük haklarının iyileştirilmesi, atamalarda yaşanan liyakat sorununun önüne geçilmesi, ek ödemelerinin arttırılması ve kadın çalışanlar için kreş saatlerinin çalışma saatlerine uyumlu hale getirilmesi sağlık çalışanlarının performanslarını arttıracaktır. Ülkemizde sağlık sistemi, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” anlayışından, “Gidiyorlarsa gitsinler.” noktasına gelmiştir. Bu durum hem ülkemiz hem de vatandaşlarımız için son derece tehlikeli bir durumdur. Bu bakış açısı neticesinde yurtdışına giden hekim sayımız her geçen yıl katlanarak artmaktadır. 2012 yılında yurtdışına gitmek için başvuru yapan hekim sayısı 59 iken, 2023 yılında bu sayı 3.025 kişiye ulaşmıştır.  Sağlıkta yaşanan beyin göçü, AKP iktidarı tarafından dayatılan “Sağlıkta Dönüşüm Programı”nın bir sonucudur. Bu program sonucunda hasta ve hekim ilişkileri zedelenmiş, sağlığı ticarileştiren ve sağlık çalışanlarımızın haklarını gasp eden politikalar nedeniyle hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızda memnuniyetsizlik artmıştır. Sonuç olarak, uygulanan yanlış politikalar yüzünden, sağlık ordumuz göz göre göre kan kaybetmektedir. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen, ülkemizin sağlıklı bir geleceğe kavuşması için gecesini gündüzüne katarak fedakârca çalışmaya devam eden tüm sağlık çalışanları ve tüm doktorlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, saygılarımı sunuyorum. Nurten Yontar  CHP Tekirdağ Milletvekili
14 Mart Tıp Bayramı

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ NURTEN YONTAR’IN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI


Sağlık hizmetinin, anayasamızda da yer alan sosyal devlet anlayışının en temel ilkelerinden biri olduğu düşüncesi ile her vatandaşımızın bu hizmeti ücretsiz, nitelikli ve kaliteli bir şekilde almaya hakkı vardır. Bunun gerçekleşmesi ise karar alma yetkisine sahip hükümetin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi ile olanaklıdır. 
14 Mart Tıp Bayramı’nda, sağlık çalışanlarının tamamının sorunlarının çözüldüğü mutlu bir ülkede yaşamayı hepimiz arzu ederdik. Ancak bugün AKP iktidarı sağlık hizmetlerini paralı hale getirmiş, “Sağlıkta Dönüşüm Programı”, sağlık konusunu adeta bir metaya dönüştürmüştür. Vatandaşa ihtiyacı kadar sağlık hizmeti değil, parası kadar sağlık hizmeti sunulmaktadır. Sağlık hizmetleri bütçeden değil vatandaşın cebinden karşılanır hale gelmiştir. Sağlık Bakanlığı vatandaşları müşteri olarak görmeye başlamış ve vatandaşlarını sağlık hizmeti almaları için bakanlık olarak da desteklediği özel hastanelere yönlendirmiştir. Maalesef vatandaşın cebinden harcadığı para miktarı Sağlık Bakanlığı’nın bütçesine eşit hale gelmiştir. 


Öte yandan doktorundan hemşiresine, sağlık memurundan ebesine kadar tüm sağlık personelimizin pek çok sorunu bulunmaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, aşırı ve düzensiz çalışma çok sayıda sağlık sorununa ve iş güvenliği problemine yol açmaktadır. 


Özlük haklarının iyileştirilmesi, atamalarda yaşanan liyakat sorununun önüne geçilmesi, ek ödemelerinin arttırılması ve kadın çalışanlar için kreş saatlerinin çalışma saatlerine uyumlu hale getirilmesi sağlık çalışanlarının performanslarını arttıracaktır.


Ülkemizde sağlık sistemi, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” anlayışından, “Gidiyorlarsa gitsinler.” noktasına gelmiştir. Bu durum hem ülkemiz hem de vatandaşlarımız için son derece tehlikeli bir durumdur.


Bu bakış açısı neticesinde yurtdışına giden hekim sayımız her geçen yıl katlanarak artmaktadır. 2012 yılında yurtdışına gitmek için başvuru yapan hekim sayısı 59 iken, 2023 yılında bu sayı 3.025 kişiye ulaşmıştır. 


Sağlıkta yaşanan beyin göçü, AKP iktidarı tarafından dayatılan “Sağlıkta Dönüşüm Programı”nın bir sonucudur. Bu program sonucunda hasta ve hekim ilişkileri zedelenmiş, sağlığı ticarileştiren ve sağlık çalışanlarımızın haklarını gasp eden politikalar nedeniyle hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızda memnuniyetsizlik artmıştır. Sonuç olarak, uygulanan yanlış politikalar yüzünden, sağlık ordumuz göz göre göre kan kaybetmektedir.


Tüm bu olumsuz koşullara rağmen, ülkemizin sağlıklı bir geleceğe kavuşması için gecesini gündüzüne katarak fedakârca çalışmaya devam eden tüm sağlık çalışanları ve tüm doktorlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

Nurten Yontar 
CHP Tekirdağ Milletvekili

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve tekirdaginsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.